Pırlanta ihracatında Türkiye 3.'sü
EN
444 50 16
Cilt Tonunuza Uygun Mücevherleri Nasıl Seçebilirsiniz?

19.12.2023

Cilt Tonunuza Uygun Mücevherleri Nasıl Seçebilirsiniz?

Kombinlerin ayrılmaz parçası olan mücevherler birbirinden farklı karat, tasarım ve renk seçenekleri ile her tarza uygun modeller sunar. Ancak bu geniş model çeşitliliği arasından seçim yapmak çoğu zaman zor olabilir. Her ne kadar seçim yaparken güncel takı modası, yeni tasarımlar, tarzınızı ne kadar yansıttığı gibi özelliklere dikkat etseniz de cilt tonunuza uygun mücevherleri seçmek, kusursuz bir görünüm için büyük önem taşır. 

Peki cilt tonunuza uygun mücevherleri nasıl seçebilirsiniz? Bu sorunun cevabını öğrenmek için öncelikle cilt alt tonu renginizi bulmalısınız. Böylece cildiniz için uygun mücevher modellerini seçerek yüzünüzü çok daha canlı gösterebilir, kombinlerinizin şıklığını ön plana çıkarabilirsiniz. 

Cilt Alt Tonu Nasıl Bulunur?

Cilt tonunuza uygun mücevherleri nasıl seçebilirsiniz sorusunun cevabını bulmak için öncelikle cilt alt tonu renginizi öğrenmeniz gerekir. Cilt alt tonu her ne kadar cilt rengi ile aynı sanılsa da aslında ikisi farklıdır. Üst ton olarak adlandırılan cilt rengi, ortam şartlarından etkilenir. Örneğin; güneşte uzun süre durduğunuzda cilt renginiz koyu bir tona dönüşür. Fakat cilt alt tonu ortamdan ya da başka herhangi bir şeyden etkilenmeden aynı kalır.

Sıcak, soğuk ve nötr olmak üzere üç cilt alt tonu çeşidi bulunur. Bunlar arasından kendi alt ton renginizi bulmanın en kolay yolu ise gün ışığında bilekteki damarlara bakmaktır. Damarlarınız yeşilimsi bir renkte görünüyorsa, sıcak cilt alt tonuna sahipsiniz demektir. Ancak damar renginiz mavi ya da mor tonlarında ise muhtemelen soğuk bir alt tonunuz vardır. Damarlarınıza baktığınızda mavi mi yoksa yeşil mi tam olarak ayırt edemediğiniz bir renk görüyorsanız, nötr cilt alt tonu rengine sahip olduğunuzu söylemek mümkün. 

Cilt alt tonu renginizi belirledikten sonra ten renginize en çok yakışan mücevherleri kolayca seçebilir, güzelliğinizin ışıltısını en iyi şekilde ön plana çıkarabilirsiniz. 

Sıcak Cilt Alt Tonuna Uygun Mücevherler 

Gün ışığında damarlarınıza baktınız ve yeşilimsi bir renk gördüyseniz, cilt altındaki pigmentleri sarı renk olan kişiler arasındasınız demektir. Sıcak cilt tonu olarak adlandırılan bu renge sahip kişilere yeşil, turuncu ve kırmızıya yakın turuncu tonları çok yakışır. Bu yüzden cilt tonunuza uygun mücevherleri nasıl seçebilirsiniz sorusunun cevabı sizler için yakut ve zümrüt gibi değerli renkli taşların bulunduğu mücevher çeşitleridir.

Bunun yanında bakır ve altın renkli mücevher tasarımları da sıcak cilt alt tonuna sahip olan kişilere yakışan aksesuarlar arasında yer alır. 

Soğuk Cilt Alt Tonuna Uygun Mücevherler 

Damarları mavi ya da mor renklerinde görünen kişilerin cilt altındaki pigmentleri yoğun olarak pembe renklidir. Her ne kadar soğuk alt tona sahip kişilerin beyaz tenli olduğu düşünülse de sanılanın aksine esmer biri de soğuk alt tona sahip olabilir. 

Soğuk cilt alt tonuna sahip kişiler için cilt tonunuza uygun mücevherleri nasıl seçebilirsiniz? sorusunun cevapları arasında açık pembe, bordo, mor ve mavi renge sahip mücevher çeşitleri sıralanabilir. Gümüş ve beyaz altın renklerine sahip Emel Pırlanta'dan kolye, yüzük, bileklik ve küpe gibi mücevher çeşitleri, soğuk alt tona sahip kişilerin ten rengini mükemmel şekilde yansıtır.

Nötr Cilt Alt Tonuna Uygun Mücevherler 

Cilt tonunuza uygun mücevherleri nasıl seçebilirsiniz sorusuna en kolay cevap verilebilecek kişiler, nötr cilt alt tonu rengine sahip olanlardır. Damar renginin ne yeşil ne de mavi olarak net olarak belirlenemediği nötr alt tona sahip kişiler, mücevher seçiminde çok şanslıdır. Çünkü kullanılan malzemenin rengi fark etmeksizin her mücevher çeşidi bu kişilere çok yakışır.

Nötr alt tona sahipseniz pırlanta, elmas, yakut, safir, zümrüt ya da altın gibi dilediğiniz aksesuarı rahatlıkla kullanılabilir, şıklığınıza ışıltılı dokunuşlar katabilirsiniz.

Mücevher seçiminde her ne kadar cilt tonuna bakılsa da önemli olan sizin kendinize neyi yakıştırdığınızdır. Emel Pırlanta’nın seçkin koleksiyonlarını inceleyerek tarzınıza ve zevkinize hitap eden mücevherleri güvenle satın alabilir, şıklığınızı kusursuzca tamamlayabilirsiniz. Bir önceki yazımıza https://www.emelpirlanta.com/blog/ilk-kez-mucevher-alacaklara-tavsiyeler linkinden ulaşabilirsiniz.