Pırlanta ihracatında Türkiye 3.'sü
EN
444 50 16
Kırmızının Asilliği: Yakut Mücevherler

07.12.2022

Kırmızının Asilliği: Yakut Mücevherler

Mücevher alanında kabul edilen dört değerli taştan birisi olan yakut, Hindistan’da taşların efendisi olarak kabul görüyor. Güzellik ve estetik bakımından en değerli taşlardan biri olan yakut, korindon grubunda yer alıyor. Elmastan sonra en değerli ve en sert taş olan yakutun sertliği 9.0 iken, erime noktası 2050 C derece olarak ifade ediliyor. Kırmızının çeşitli tonlarında, pembeden eflatuna veya kırmızıdan kahverengiye doğru giden geniş bir renk yelpazesine sahip olan yakut rengini içindeki krom elementinden alıyor. Koyu, canlı, kan kırmızısı yakut en fazla değer gören ve tercih edilen olarak ön plana çıkıyor.

Yakut; yüzük, kolye, bileklik ve küpe yapımında kullanıyor. Pırlanta yakut yüzükler ellerin güzelliğini daha fazla ön plana çıkarırken, pırlanta yakut kolyeler sade kombinlere renk katıyor. Minik detaylardan hoşlananlar pırlanta yakut küpeleri tercih edebiliyor. Pırlanta yakut bileklikler ise farklı tasarımları ile zarif, şık ve estetik bir görünüm sunuyor. Sizde kırmızının asilliği: yakut mücevherleri kullanarak şıklığınızı sergileyebilirsiniz.

Yakut Taşı Özellikleri

Latincede kırmızı anlamına gelen “ruber” sözcüğünden gelen yakut, zengin ve canlı renginden dolayı bu ismi almıştır. Dünyanın derinliklerinde yüksek derecede sıcaklıklarda oluşan yakut en çok Tayland, Avustralya’nın bazı bölgeleri ve Afganistan’da yer alıyor. Şifa taşı olarak da bilinen yakut güzelliği ile göz kamaştırıyor. Kırmızı ve bordo rengi ile yakut taşı herkesi cezbediyor. Elmastan sonra sertliği açısından ikinci sırada yer alan yakut taşı doğada nadir bulunuyor ve çevreye mükemmel bir ışık saçıyor.

Kristal bir taş olan, kırmızının asilliği: yakut mücevherler, en pahalı taşlar arasında ikinci sırada yer alıyor. Birçok medeniyet tarafından “Değerli Taşların Efendisi” olarak isimlendirilen yakut taşı, camsı ve parıltılı bir görünüm sunuyor. Kimyasal grubu oksit ve sertlik derecesi 9 olan yakut taşı mücevher yapımında sıklıkla kullanılıyor. Geçmişten günümüze popülerliğini hiç kaybetmeyen yakut taşı kadınların favori mücevherleri arasında yer alıyor. 

Yakut Taşı Kullanmanın Faydaları

Kırmızının asilliği yakut mücevherler güzellik sunmanın yanı sıra faydalar da içeriyor. Zihinsel, ruhsal ve fiziksel açıdan kişileri etkileyen yakut taşının birçok faydası bulunuyor. Negatif enerjinin insan vücudundan atılmasına yardımcı olan taş, kötü enerjiye karşı kalkan oluşturuyor. Zor dönemlerde ve olaylarda kişiye baş etme gücü veren yakut taşı, konsantrasyonu arttırıyor. Kan taşı olarak bilinen yakut taşı, vücuttaki kanın yenilenmesinde büyük bir rol oynuyor.

Kişilerin manevi gücünü arttıran yakut taşı, girilen ortamlarda kullanıcıların dikkat çekmesini sağlıyor. Değerli ve özel hissettiren yakut taşı kişileri psikolojik açıdan destekliyor. Kişilere özgürlük duygusu veren yakut, vücutta canlanma etkisi yaratıyor. Kırmızı rengindeki yakut içerisindeki enerjiyi kişiye yansıtıyor. Böylece kişiler liderlik, cesaret ve mutluluk gibi duygularını kolayca dışa vurabiliyor. 

Yakut Taşı Temizliği ve Bakımı

Kırmızının asilliği yakut taşının temizliği ve bakımı oldukça kolay. Temiz su ile elde yıkanarak veya nemli bir bez ile silinerek yakut taşı temizlenebiliyor. Çizilmemesi ve zarar görmemesi adına yakut taşlı mücevherlerin ayrı ve özel bir yerde saklanması öneriliyor. 

Kırmızının Asilliği: Yakut Mücevherler Nasıl Kombinlenir?

Kırmızının asilliği yakut mücevherleri çeşitli kombinlerde kullanabilirsiniz. Hem şık hem de sade kıyafetlerle tercih edilebilen yakut taşı şık ve estetik bir görünüm sergiliyor. Örneğin; tamamen siyah giyindiğiniz bir gün kırmızı yakut mücevher bir kolye ya da yüzük takarak kombininize renk katabilirsiniz. Bunun dışında beyaz rengiyle de çok yakışan yakut taşını baştan aşağı bembeyaz giyindiğiniz bir gün tercih edebilirsiniz. 

Bir önceki yazımıza https://www.emelpirlanta.com/blog/kis-sikligini-yakalayacaginiz-4-pirlanta-taki linkinden ulaşabilirsiniz.