Pırlanta ihracatında Türkiye 3.'sü
EN
444 50 16
Özel Pırlanta Kesimleri Nelerdir?

21.10.2022

Özel Pırlanta Kesimleri Nelerdir?

Pırlanta eşsiz ışıltısını, hammaddesi olan elmas kadar özel kesim tekniklerine de borçludur. Özel pırlanta kesimleri nelerdir merak ediyorsanız, pırlantanın birçok farklı benzersiz kesim tekniğiyle aksesuarlarla buluştuğunu belirtmeliyiz. Elmasın asırlar süren eşsiz serüvenin son ve en nadide parçası olan pırlanta, aksesuarla buluşmadan önce özel kesim tekniklerinden geçer. Bu teknikler, pırlanta ve değerli taşlar alanında uzman ellerin, narin dokunuşlarıyla uygulanır. Özel kesim teknikleriyle şekillenen pırlantalar, insan yaşamının sonsuz parçası olarak yolculuğunun son halkasıyla buluşmayı bekler. Her bir pırlanta biriciktir ve pırlantanın biricikliğini belirleyen önemli detaylardan biri de kesim tekniğidir. Pırlantanın kesim tekniği doğru bir pırlanta tercihinde bulunmanız için de oldukça önemlidir. Dolayısıyla bilinçli bir pırlanta tüketicisi olmak istiyorsanız pırlantanın özel kesim teknikleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Özel pırlanta kesimleri nelerdir, sorusunu yanıtlıyor sizleri pırlantanın serüvenin son halkasıyla buluşturuyoruz.

Pırlanta Şekilleri ve Kesimleri

Özel pırlanta kesimleri nelerdir sorusu için incelenmesi gereken başlıklardan olan  pırlanta şekilleri ve kesimleri, temel olarak onun son aşamada uğradığı işlemleri ifade eder. Tabiatın en ihtişamlı ve ışıltılı armağanı olan elmas, yüzbinlerce yıl süren uzun bir serüvenin sonucunda çıkarılır. Bu işlem, elmasın kusursuz pırlantaya dönüşeceği başka bir serüvenin başlangıcıdır. Elmasın pırlantaya dönüşüm sürecinde usta ellere ve bu ellerle yapılan işçiliğe ihtiyaç vardır.

Pırlantada kesim, 4C özeliği (Berraklık, Renk, Karat, Kesim) olarak bilinen pırlanta kriterlerinin bir parçasıdır. Bununla birlikte pırlantanın kesim tekniği çoğunlukla tasarımla karıştırılır. Oysa pırlantanın kesim tekniği, temel olarak elmasa tasarım ya da şekil kazandırmak değildir. Usta ellerle uygulanan pırlantada kesim; pırlantanın ışıltısını en iyi şekilde yansıtacak oranlarla pırlantanın şekil kazandırılmasıdır.

Pırlanta kesim uygulamasında öncelik; berraklığı, rengi ve pırlantanın ışıltılı dokusunu korumaktır. Dolayısıyla pırlanta kesiminde usta işçilik kadar tecrübe ve doğru bir matematiksel analiz de önemlidir. Bir pırlantanın iyi bir kesimden geçtiğini anlamının en doğru yolu, yüzey bölgesinden süzülen ışığı takip ederek diğer taraftan dağılarak çıktığını teyit etmektir.

Oval Kesim

Özel pırlanta kesimleri nelerdir merak ediyorsanız, pırlantanın en özel kesimlerinden biri olan oval kesimle sizi tanıştıralım. Oval kesim, çoğunlukla tektaş pırlantalarda kullanılan bir metottur. Bu kesim tekniği kusursuz pırlantayı, oval hatlarla daha da kusursuz hale getirir. Ovallik ya da dairesellik, temel olarak sonsuzluğu simgeler.

Oval kesim tekniğiyle kesilen bir pırlanta, zarafet açısından kusursuza yakındır. Tam da bu sebepten dolayı özelikle yüzüklerde yaygın olarak tektaş tasarımı benimsenir. Oval kesim tekniğinin pırlanta üzerindeki en önemli etkisi, ışıltıyı yayma açısından son derece güçlü olmasıdır. Oval kesim pırlanta, ışığı çok güçlü biçimde yansıtır ve parıltıyla dolu bir görünüm vadeder.

Markiz Kesim

Pırlantada markiz kesim, en çok tercih edilen kesim tekniklerinden biri olmasının yanı sıra muhteşem bir hikayeye ev sahipliği yapar. Bu kesim tekniği 18. Yüzyılda Fransa’nın en uzun süre tahtta kalan kralı 14. Louis tarafından tasarlanmıştır. 14. Louis, markiz kesimin tasarımını, aşk ile bağlı olduğu sevgilisinin gülümsemesinden almıştır.

Markiz kesim yüzük, biçimsel özellikleri nedeniyle parmağı ince ve uzun gösterme kabiliyetine sahiptir. Ayrıca markiz kesimin bir diğer ayırt edici özeliği ise pırlantanın daha ihtişamlı ve büyük görünmesini sağlamasıdır. Daha büyük pırlanta görümünün elde edilmesi amaçlanan tasarımlarda genellikle markiz kesim tekniğine başvurulur.

Baget Kesim

Pırlantanın en modern tasarımlarından biri olan baget tasarıma adını veren baget kesim, incelikli ve keskin hatlardan oluşur. Kolye, bileklik ve küpe gibi aksesuarlarda kullanılan pırlantaların kesiminde de tercih edilen baget kesim, büyük oranda yüzüklerle özdeşleşmiştir. Tektaş formunda çoğunlukla tercih edilmeyen baget kesimle tasarlanan yüzükler, çevresinde minimal pırlantalara da ev sahipliği yapar.

Baget kesim tekniğiyle kesilen baget pırlanta yüzükler, çoğunlukla alyans yüzüklerinde tercih edilir. Baget kesimde pırlanta, keskin hatlardan oluşur. Özellikle kenar bölgeleri belirgin ve net çizgilere sahiptir.

Kalp Kesim

Özel pırlanta kesimleri nelerdir, merak ediyorsanız sizi sonsuz sevgiyi en iyi yansıtan pırlanta kesim tekniklerinden biri olan kalp kesimle tanıştıralım. Aynı zamanda pırlantanın ilk kesim tekniklerinden biri olarak bilinen kalp kesim, kalp şeklinde bir figürün pırlantanın kusursuz dokusu üzerinde elde edilmesi esasına dayanır.

Sonsuz aşkı, pırlantanın kusursuz ışıltısıyla yansıtan kalp kesim, adeta bir tasarım harikasıdır. Her ne kadar pırlantanın kesim tekniği, tasarımıyla ilişkilendirilmiyor olsa da kalp kesim, pırlantaya büyüleyici bir doku katar. Pırlantanız kalp biçiminde bir görünüme sahipse, büyük olasılıkla usta ellerden geçerek kalp kesim tekniğiyle kesilmiştir.

Damla Kesim

Pırlantanın her şeyini borçlu olduğu elmasa tarih boyunca birçok farklı anlam yüklenmiştir. Antik Hintliler onun kötülüklere karşı koruyucu olduğunu düşünürken Antik Yunanlılar ise tabiatın en kusursuz armağanı olan elmasa, tanrısallık yüklemiştir. Antik Yunanlılara göre elmas, yani pırlantanın her şeyini borçlu olduğu bu eşsiz tabiat harikası, tanrıların gözyaşlarıdır.

Pırlantanın en seçkin kesim tekniklerinden biri olan damla kesim, elmasın bu tarihsel anlamı üzerine geliştirilmiştir. Gözyaşı damlalarını andıran dokusuyla, pırlantanın muhteşemlik içerisinde ışıltısını saçmasını sağlar. Damla kesim, özellikle kolye ve küpe gibi aksesuarlarda yer alan pırlantalar için vazgeçilmez bir kesim tekniğidir.

Emel Pırlanta'nın safir kolye koleksiyonu ve daha fazla pırlanta modeli için sayfamıza göz atabilirsiniz..

Prenses Kesim

Pırlantanın kesim teknikleri, tahmin edildiğinden çok daha geniş niteliktedir. Özel pırlanta kesimleri nelerdir, merak ediyorsanız bir başka seçkin kesim tekniğinin prenses kesim olduğunu belirtmeliyiz. Oval kesimden sonra günümüzde en çok ve yaygın olarak tercih edilen prenses kesim pırlantalar, kare biçiminde keskin hatlara sahiptir.

Prenses kesim pırlantalar, ışığı oldukça güçlü ve iddialı bir şekilde yansıtır. Dolayısıyla prenses kesim pırlantaların ışıltısı oldukça coşkulu ve iddialıdır. Tam da bu sebepten dolayı prenses kesim pırlanta yüzükler, evlilik tekliflerinin en popüler yüzük modellerindendir. Modern bir görünüm vadeder ve tektaş yüzük tasarımında prenses kesim, yaygın olarak tercih edilir.

Minder Kesim

Minder kesim tekniğinde elmasın fasetleri çok daha geniş ve yaygın olarak kullanılır. Tam da bu sebepten dolayı minder kesim adını alır. Minder kesimle tasarlanmış olan pırlantalarda, oval ve keskin hatlar aynı anda gözlemlenebilir. Daha geniş bir alan üzerinde kullanılan fasetler kare benzeri bir görünüme sahip olsa da karenin çevresi oval detaylarla kesilir.

Yastık kesim tekniğinin kullanılmaya başlanması, diğer tüm kesim teknikleri gibi pırlanta ışıltısını çok daha coşkulu, ihtişamlı, zarif ve görkemli şekilde yansıtmaktır. Diğer tekniklerden farklı olarak minder kesim, günümüze çok daha yakın bir dönemde pırlanta kesiminde kullanılmaya başlanmıştır. Bu doğrultuda son derece modern, çağdaş ve efektif bir görünüm vadeder.

Zümrüt Kesim

Özellikle son dönemde en yaygın olarak tercih edilen fantezi pırlanta modellerinin kesiminde çoğunlukla zümrüt tekniği kullanılır. Zümrüt kesim, iki farklı biçimde uygulanabilir. Kare ya da dikdörtgen hatlarla pırlantanın şekillendiği zümrüt kesimde, tercih edilen elmasın kalitesi son derece hayati bir öneme sahiptir. Parlaklık açısından daha mütevazi niteliktedir ve pırlantanın taşına doğrudan vurgu yaparak, taşı ön plana çıkartır.

Elmasın pırlantaya dönüşüm serüveni Emel Pırlanta’nın ayrıcalıklı işçiliği ve kaliteli hizmet anlayışıyla değer kazanıyor. Yaşamınıza anlam katacak eşsiz pırlanta aksesuarlar, Emel Pırlanta’nın büyüleyici koleksiyonlarında hayat bulmadan önce, usta ellerden geçerek özel kesim teknikleriyle tasarlanıyor.

Özel pırlanta kesimleri nelerdir sorusuna cevap arıyorsanız yazımız sizlerle..