Pırlanta ihracatında Türkiye 3.'sü
EN
444 50 16
Zümrüt ve Pırlanta Detaylarıyla Zenginleşen Takılar

06.03.2024

Zümrüt ve Pırlanta Detaylarıyla Zenginleşen Takılar

Tabiatın en mucizevi armağanlarından olan zümrüt, yeraltından derinliklerinden gelen eşsiz bir gizemdir. Yeşilin en özel ve seçkin tonuna ev sahipliği yapması nedeniyle zümrüt, tarih boyunca her medeniyetin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Birçok efsaneye, sayısız anlatıya ve mitlere konu olan zümrüt, krom ve vanadyum karışımından oluşur. Vanadyum, bir geçiş metalidir ve zümrüdün o muhteşem yeşilinin kaynağıdır.

Büyüleyici, egzotik ve tabiatı yansıtan eşsiz ihtişamıyla bu değerli taş, dünyada birçok farklı noktada çıkarılıyor. Mısır, Brezilya, Pakistan, Rusya, ABD ve Hindistan başta olmak üzere günümüzde pek çok ülkede zümrüt madeni bulunmaktadır. Yoğun olarak mücevher işçiliğinde ve üretiminde kullanılan zümrüt, pırlanta ile bir araya geldiğinde ise kusursuzluğunu ışıltıyla taçlandırır. İşte zümrüt ve pırlanta detaylarıyla zenginleşen takılar!

Zümrütün Işıltı Dolu Tarihi

Zümrüt ve pırlanta detaylarıyla zenginleşen takılar, muhteşem ışıltılarını zümrüdün eşsiz ve sıra dışı tarihinden alır. Günümüzde tespit edilen en eski zümrüt madeni, M.Ö. 3000 ila 1500 yıllarına kadar uzanır. “Cleopatra’nın Madenleri” olarak da bilinen bu madenler, tahmin edileceği üzere bugün Mısır sınırları içerisindedir.

Zümrüt, her kültürde ve uygarlıkta farklı anlamlar taşıyacak şekilde ele alınmış, bu uygarlıkların kültürlerinin önemli bir parçası olmuştur. Peru’da zümrüt taşı, ulusal taş olarak kabul edilir. Antik Mısır’da ise zümrüt, zenginliğin ve şansın taşıdır.

Bu eşsiz değerli taş, benzersiz yeşili ile Müslüman kültüründe de iz bırakmıştır. Müslüman kültüründe eşsiz yeşil tonu ile kutsal bir yere sahiptir. Bununla birlikte Osmanlı İmparatorluğu’nda zümrüt, daha çok uğur ve şans getiren taş olarak tanımlanmıştır.

Dünyaca Ünlü Zümrüt Taşları

Değerli taşların her biri tam anlamıyla biriciktir. Tabiatın en özel ve biricik armağanı olan bu taşlar, bazı durumlarda çıkarıldıkları bölge ya da dönem ile birlikte özel olarak anılır. Dünyaca ünlü zümrüt taşları da bu kapsamda büyüklükleri ve çıkarıldıkları dönemlerle dikkat çekmeyi başarmıştır.

Tarih boyunca çıkarılan en büyük zümrüt taşı, 10 cm büyüklüğündedir. 217,80 karat olarak ölçülen bu taş, Moğol Zümrüdü olarak anılır. 2001 ve 2011 yılında farklı müzayedelerde iki kez satışa sunulan bu değerli zümrüt, pırlanta ile buluşarak, zümrüt ve pırlanta detaylarıyla zenginleşen takıla arasına dahil olmuştur.

Ünlülerin Vazgeçilmezi Zümrüt Mücevherler

Zümrüt ve pırlanta detaylarıyla zenginleşen takılar, hemen her dönem ünlülerin de ilk tercihlerindendir. Ödül törenlerinde, galalarda, şıklığın zarafetle buluştuğu her ortamda zümrüt detaylarına ev sahipliği yapan mücevherler, ünlülerin estetik yarının önemli bir parçasıdır.

Kleopatra ve Zümrüt Tutkusu

Zümrüt, Kleopatra için gerçek bir tutkudur. Bugün Kleopatra adıyla anılan zümrüt ve pırlanta detaylarıyla zenginleşen takılar, varlıklarını bu tutkuya borçludur. Aynı zamanda bu tutku, Mısır’da keşfedilen ilk zümrüt madenlerine de Kleopatra’nın ismini vermiştir.

Angelina Jolie’nin Zümrüt Yüzük ve Küpesi

Dünyaca ünlü ABD’li aktris Angelina Jolie, mücevher tutkusu ile bilinen bir isimdir. 2009 yılındaki Akademi Ödülleri’nde taktığı muhteşem detaylarıyla göz kamaştıran zümrüt yüzük ve küpeler ise uzun süre boyunca çok konuşuldu.  

Kraliyet Ailesi ve Zümrüt Mücevherler

İngiliz Kraliyet Ailesi; özel günlerde, resmi geçitler ve davetlerde kullandıkları mücevherlerle her dönem dikkatleri çekmiştir. Sıra dışı bir mücevher geleneğine sahip olan ailenin koleksiyonlarında zümrüt ve pırlanta detaylarıyla zenginleşen takılar da yüksek sayıda bulunur.  

Emel Pırlanta, zümrüt ve pırlanta detaylarıyla zenginleşen takılar ile şıklığınızı tabiatın büyüsüyle buluşturuyor. Birbirinden eşsiz tasarımlara ev sahipliği yapan Emel’in zümrüt koleksiyonu, zümrüt taşının kusursuz anlamını tarzınıza taşıyacak! Bir önceki yazımıza https://www.emelpirlanta.com/blog/jean-kombinlerinizle-mukemmel-uyum-gosteren-mucevherler linkinden ulaşabilirsiniz.