Pırlanta ihracatında Türkiye 3.'sü
EN
444 50 16
Pırlanta Berraklığı Nedir ve Neden Önemlidir?

04.04.2024

Pırlanta Berraklığı Nedir ve Neden Önemlidir?

Pırlanta, tabiatın bahşettiği en göz alıcı ve ışıltı dolu armağanlardan biridir. Işığı kırarak yansıtan ve büyüleyici bir görünüm vadeden bu değerli taş, kusursuzluğun bir simgesidir. Bununla birlikte tabiatta bulunan her bir pırlanta biriciktir. Pırlanta taşları biricikliğini bugün 4C kuralı olarak tanımladığımız pırlanta standartlarından alır.

Pırlanta 4C kuralı pırlanta taşının; kesim, renk, karat ve berraklık bakımından değerlendirilmesini içeren standartlardır. Bu özellikler içerisinde pırlantaya biricikliğini katan en önemli özellik ise berraklıktır. Her bir pırlanta, farklı berraklık özelliğine sahiptir. Pırlanta berraklığı, bu eşsiz ve sıra dışı değerli taş içerisinde bulunan kusurları ifade eder.

Pırlanta berraklığı nedir ve neden önemlidir, merak edenler için günümüzde pırlanta taşlarında berraklığın farklı sınıflarda ifade edildiğini söylemek mümkündür. “IF” olarak tanımlanan standart, kusursuz pırlantayı ifade eder. “I1”, “I2” ve “I3” berraklıktaki pırlantalar ise içerisinde çıplak gözle görülebilecek kusurları barındırır.

Pırlanta Berraklığı Nasıl Belirlenir?

Pırlanta berraklığı, pırlantanın varoluş kaynağı olan elmasın tabiat içerisinde geçirdiği sıra dışı serüvenden taşıdığı izlere bakılarak belirlenir. Bu izlerin her biri, tabiatın parmak izleridir. Bu yüzden pırlanta taşının üzerindeki bu minimal kusurlar, “Doğanın Parmak İzleri” olarak adlandırılır. Profesyonel olarak pırlanta taşındaki berraklık standardı ise ancak profesyonel ekipmanlar ve uzman bir göz tarafından tespit edilebilir.

Deneyimli ve uzman bir gemolog, özel olarak tasarlanan aletler kullanarak 10 kat küçültme yapıp sonsuz ışıltı kaynağının üzerindeki kusurları tespit eder. Günümüzde pırlanta sertifikası veren kurumlarca geliştirilmiş farklı berraklık standartları vardır. Bunlar içerisinde en yaygın olarak kullanılanlardan biri GIA tarafından oluşturulmuş berraklık standartlarıdır.

Bu pırlanta berraklık standardı ve derecelendirmesi şu şekildedir:

I1, I2 ve I3 (Kusur İçeriği Mevcut): Pırlantanın şeffaflığını ve parlaklığını etkileyebilecek şekilde kusurlar içerebildiğini ifade eder.  

SI1 ve SI2 (Biraz Kusur): 10x ölçeğinde büyütme yapıldığında minimal oranlarda görünüm kolay lekelerin mevcudiyetini ifade eder.

VS1 ve VS2 (Biraz Kusur): 10 ölçeğinde büyütme yapıldığında minimal oranlarda görünümü zor lekelerin mevcudiyetini ifade eder.

VVS1 ve VVS2 (Çok Az Kusur İçeriği): 10x büyüme altında dahi görünümü zor leke içeriğini ifade eder.

IF (Dahili Kusursuz): 10 büyütme altında görülmesi zor ve büyük oranda önemsiz lekeler olduğunu gösterir.

FL (Kusursuz): 10x büyütme altında herhangi bir leke görünümü olmadığını ve pırlantanın kusursuz bir ışıltıyla parıldadığını ifade eder.

Bu standartlar, pırlanta taşının berraklığının belirlenmesinde kabul edilen derecelendirmelerdir. Çoğunlukla pırlanta mücevherin kimliği olarak kabul edilen mücevher sertifikası içerisinde ilgili kodlar ile detaylı bir şekilde yer alırlar.

Berrak Pırlanta Seçimi İçin İpuçları

Pırlanta berraklığı nedir ve neden önemlidir sorusu kadar berrak pırlanta seçiminin nasıl yapılacağı da mücevher tutkunları tarafından fazlasıyla merak edilir. Bir pırlanta taşının ya da mücevherin sahip olduğu özelliklere ilişkin bilgiye ulaşmanın en güvenilir yolu mücevher sertifikalarıdır. Bu sertifikalar, uluslararası alanda mücevher sertifikası verme konusunda uzmanlaşmış markalar tarafından oluşturulur.

Sertifika içerisinde pırlanta taşının tüm özellikleri detaylı bir şekilde yer alır. Berraklık da bu özelliklerden biridir. Dolayısıyla berrak pırlanta seçimi için pırlanta mücevherin hangi standartta berraklığa sahip olduğunu bilmek ya da sertifikayı inceleyerek detaylı bilgi sahibi olmak en güvenilir yöntemdir. Pırlantanın berraklık standardını etkileyen minimal kusurlar, çoğunlukla gözle görülemeyecek detaylara ev sahipliği yapar.

Bu doğrultuda bir pırlanta taşının berraklığını gözle ölçüm ya da değerlendirme yaparak tespit etmeniz mümkün olmayabilir. Emel Pırlanta, sonsuz ışıltıyla parıldayan pırlanta koleksiyonlarıyla ruhunuzun derinliklerine işleyecek! Emel ayrıcalıklarıyla pırlanta zarafetini yakından keşfedebilir ve özel tasarımları stilinizin bir parçası haline dönüştürebilirsiniz. 

Bu yazımızda sizler için pırlanta berraklığı nedir ve neden önemlidir başlığına değindik. Bir önceki yazımıza https://www.emelpirlanta.com/blog/kupe-trendleri-halka-kupelerin-yukselisi linkinden ulaşabilirsiniz.