Pırlanta ihracatında Türkiye 3.'sü
EN
444 50 16
Rönesans Zamanına Özgü Dönem Pırlantaları

26.07.2023

Rönesans Zamanına Özgü Dönem Pırlantaları

Rönesans dönemi, Antik Yunan ve Roma dünyasına özgü sanat anlayışının Avrupa’da yeniden sanatsal gelişiminin merkezinde olduğu bir dönem olarak anılır. Her ne kadar Rönesans, bilim ve sanat üzerinde önemli bir etki göstermiş gibi görünse de Avrupa insanının yaşam tarzını da derinden etkiledi. Özellikle usta sanatçıların ellerinden çıkmış döneme ait resimler incelendiğinde mücevher ve takıların, gündelik yaşamın ayrılmaz bir parçası, güzelliğin ve estetiğin en önemli tamamlayıcısı olduğu görülüyor.

Rönesans zamanına özgü dönem pırlantaları da sanatın böylesine ihtişamlı detaylarla geliştiği Orta Çağ Avrupa’sından izler taşıyor. İşte Rönesans dönemi takı kültürü hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar!

Rönesans Dönemi Takı Kültürü

Rönesans dönemi takı kültürü, büyük oranda dönemin sanat anlayışına paralellik taşır. Bununla birlikte döneme damga vurmayı başarmış birçok sanatçının mücevher atölyelerinden yetiştiği de biliniyor. Dolayısıyla Rönesans döneminde takı kültürü ve sanat anlayışı birbirinden bağımsız düşünülemeyecek ölçüde ilişki halindedir. Bu doğrultuda Rönesans zamanına özgü dönem pırlantaları, insanlık tarihi içerisinde bu eşsiz sanatsal sıçrayıştan izler taşır.

Mücevher Kullanımında Muhteşem Bir Yükseliş

Rönesans döneminde takı ve mücevherlerle ilgili en önemli detay, bu dönemde söz konusu aksesuarların kullanımının fazlasıyla yaygınlaşmasıdır. Başta doğal taşlar olmak üzere Rönesans döneminde tabiatın bahşettiği taşların tamamına özel bir anlam atfedilmiştir. Şüphesiz bu taşlar arasında en özel ve biriciği ise pırlantaydı.

Rönesans Döneminin En yaygın Mücevheri: Kolyeler

Rönesans döneminde pırlanta ışıltısı, özellikle kolye formuyla yaygın olarak tercih ediliyordu. Kraliyet ailesinden soylulara kadar Avrupa’nın asilleri, pırlantanın muhteşem ışıltısını dönemin sanat anlayışına uygun formlarıyla dikkat çeken kolyelerle yansıtıyordu. Öte yandan Rönesans döneminde pırlanta kolyeler kadar doğal figürlerden oluşan kolye uçları da yaygın olarak kullanılan mücevherler arasındadır.

Özellikle tek bir taştan oluşan pırlanta kolyeler, dönemin sanatsal dokusunu efektif bir şekilde yansıtırken aynı zamanda asalet ve zarafeti de simgeliyordu. Tıpkı günümüzde olduğu gibi Orta Çağ’ın en özel dönemi olan Rönesans zamanında da pırlanta ışıltısıyla tasarlanmış kolyeler, genç kadınların vazgeçilmezleri arasında yer alıyordu.

Dönemin usta sanatçıları tarafından yapılan birçok tabloda, tek ve sıra dışı ışıltıyla parıldayan pırlantadan oluşan kolyeler, oldukça dikkat çekiyor. VIII. Henry’nin mahkemede taktığı kolye formundaki altın mücevher, pırlanta ve inci detaylarıyla dönemin sanat anlayışını yansıtan en nadide parçalardan.

Her Dönem Olduğu gibi Rönesans Döneminde de Yüzükler Vazgeçilmez

Orta Çağ döneminin moda anlayışını en iyi yansıtan mücevherler, hiç şüphesiz yüzüklerdedir. Rönesans zamanına özgü dönem pırlantaları arasında belki de en özel yere sahip olan yüzükler, tek bir parmakta değil elin tüm parmaklarda yer buluyordu. Çoğunlukla set halinde kullanılan pırlanta yüzükler, bazı durumlarda tek bir parmakta birden fazla eklemde olacak şekilde dahi kullanılıyordu.

Hayvanlar ve Çiçek Motifleri Ön Planda

Rönesans dönemine özgü dönem pırlantaları kadar Orta Çağ Avrupasında modaya yön veren tasarımlar büyük oranda tabiat temasından esinlenilerek oluşturulmuştu. Dönemin yaygın olarak kullanılan pırlanta dışında diğer değerli taşlardan üretilen birçok mücevherde, çiçek ve hayvan gibi tabiatı betimleyen figürler açık bir şekilde görülebiliyor.

Seçkinlerin Asaletinin Simgesi Broşlar

Tıpkı günümüzde özellikle Avrupa’daki mücevher geleneğinde olduğu gibi elmas broşlar, Rönesans döneminde de asaletin, zenginliğin ve estetiğin simgesi konumunda. Seçkin asaletini yansıtan broşlar, gündelik yaşamdan özel davetlere kadar Orta Çağ Avrupa’sında en yaygın olarak kullanılan mücevherlerdendi.

Rönesans döneminin yaratıcı ve kusursuz sanat anlayışından ilham alınarak tasarlanmış pırlanta mücevherler, Emel Pırlanta’da. Emel Pırlanta’nın seçkin koleksiyonlarıyla tarihe damga vuran özel tasarımlara pırlanta zarafeti ile sahip olabilirsiniz.

Bir önceki yazımıza https://www.emelpirlanta.com/blog/babalar-gunu-hediyesi-arayanlara-erkeklere-ozel-hediyeler linkinden ulaşabilirsiniz.